دسته‌ها
بررسی بررسی تلویزیون تلویزیون سبک زندگی صوتی و تصویری

تکنولوژی ۴K چیست ؟

رزولوشن ۴k یک اصطلاح عمومی برای دستگاه های است که صفحه نمایشی با رزولوشن افقی ۴،۰۰۰ پیکسل دارند .
و یا به عبارتی ۴k یک وضوح تصویر استاندارد در فیلمبرداری و کارت گرافیک رایانه است که وضوح این فرمت ۴۰۰۰ پیکسل در هر خط تصویر است. یوتیوب جزء سرویسهایی است که این فرمت در آن استفاده می‌شود.( در یوتیوب میتوان ویدئو هایی با وضوح حداکثر ۴۰۹۶ × ۳۰۷۲ (۱۲٫۶ مگاپیکسل، نسبت معیار جنبه ۴:۳) آپلود کرد)

چندین استاندارد مختلف رزولوشن ۴k در زمینه تلویزیون های دیجیتال و فیلمبرداری دیجیتال وجود دارد.

در سال ۲۰۱۳، قیمت برخی از مدل های UHDTV زیر ۱۰۰۰ دلار در دسترس مصرف کنندگان قرار گرفته است . به هر حال به دلیل برخی محدودیت ها ، تلویزیون های ۴k هنوز به تولید انبوه نرسیده است.

رزولوشن افقی یک جهش از نسل قبل محسوب میشود که بر اساس رزولوشن عمودی (مانند ۱۰۸۰i ,720p، ۴۸۰p و غیره) کار میکردند. از لحاظ کیفیت رزولوشن ۱۰۸۰p را میتوان با ۲k مقایسه کرد ( ۲k یک زرولوشنافقی با ۱۹۲۰ پیکسل می باشد)

برخی از اسمارت فون های جدید نیز از فرمت فیلم برداری با کیفیت رزولوشن ۴k پشتیبانی میکنند .

۴K Ultra HD

UHD 4K با وضوح ۳۸۴۰ پیکسل × ۲۱۶۰ Line(8.3 مگاپیکسل، به نسبت تصویر ۱۶:۹) است و یکی از دو رزولوشن ultra high definition television میباشد که مصرف کننده های تلوزیون را هدف قرار داده است، دیگری UHD 8K است که ۷۶۸۰ پیکسل × ۴۳۲۰ Line (33.2 مگاپیکسل) میباشد . UHD 4K دو برابر رزولوشن افقی و عمودی از فرمت HDTV 1080P بیشتر دارد ( و در کل چهار برابر پیکسل بیشتر )

سینمای دیجیتال

کنسرسیوم سینمایی دیجیتال (Digital Cinema Initiatives ) وضوح استاندارد ۴۰۹۶ × ۲۱۶۰ (۸٫۸ مگاپیکسل، نسبت ابعاد ~ ۱۷:۰۹) را برای سیستم فیلمبردارری ۴k ابداع کرده است. این توافق داخلی برای DCI سازگار با پروژکتور و مانیتورهای دیجیتال ۴K است. استاندارد ۴K DCI دو برابر رزولوشن افقی و عمودی از DCI 2K بیشتر است ( و در کل چهار برابر پیکسل بیشتر ).

فیلم های دیجیتال ۴K به رزولوشن های دیگر تولید ، اسکن ، و یا ذخیره میشوند و این بسته به اینکه چه نسبت تصویری مورد نیاز است، متفاوت خواهد بود.

برای خرید تلویزیون های اصلی و باکیفیت دندوک را کلیک کنید .

2 دیدگاه دربارهٔ «تکنولوژی ۴K چیست ؟»

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *