HD

HDچیست؟

HD مخفف High definition  به یک سیستم تصویری گفته می شود که از وضوح بسیار بالایی برخوردار است.کیفیت تصویر این سیستم در مقایسه به سیستم استاندارد که SD یا همان Standard Definition است دارای کیفیت به مراتب بالاتری است . تمامی HDTV ها (تلویزیون های HD ) بر پایه این سیستم تصویری ساخته شده اند. البته داشتن تلویزیون های HD دلیلی بر تماشای تمامی تصاویر با فرمت HD نیست ، بلکه باید آن تصویر با فرمت HD تهیه شده باشد تا بتوان در آن تلویزیون ها به تماشای آنها پرداخت. به عبارتی برای تماشای فیلم HD سه شرط لازم است. ابتدا آنکه آن فیلم با فرمت HD تهیه شده باشد. دوم اینکه دستگاه پخش کننده فیلم ، آنرا با فرمت HD پخش کند و در آخر اینکه تلویزیون ما آنرا با همان فرمت نشان دهد.

با استناد به توضیح فوق اینطور می توان گفت که تا زمانیکه برنامه های تلویزیونی با فرمت HD پخش نشود ، نمی توان شبکه های تلویزیونی را با این فرمت دید. این نکته در جواب به کسانی است که فکر می کنند اشکال از تلویزیون یا کابلهای آنهاست. البته در مطلبی دیگر در مورد کابلها صحبت کرده ایم ولی استثنائاً در این مورد ، کابل یا تلویزیون مقصر نیست.

استانداردهای دیگری نیز در سیستم تصویر وجود دارد که آنها را با نامها PAL-NTSC-SECAM می شناسیم . رزولوشن آنها چیزی در حدود ۴۸۰*۷۲۰ می باشند ولی سیستم HD تصاویر با رزولوشن های حدود ۱۰۸۰*۱۲۹۰ دارند.

وضوح استاندارد در مقابل ویدیوی وضوح بالا، چهار برابر واضح‌تر از استاندارد      

اگر بخواهیم سیستم های تصویر تلویزیونی را طبقه بندی کنیم شامل سه دسته خواهند بود:

SD یا همان حالت استاندارد:

این سیستم بر وضوح ۴۸۰*۷۲۰ می باشند که اکثر فیلم های دی وی دی قدیمی با این وضوح ساخته شده اند. این فیلمها را اگر با کابل HDMI یا S-video ببینید تفاوتی در کیفیت آنها ایجاد نخواهد شد.

نظرات وبلاگ

[…] دیگر برای این نوع از اتصال برای اتصال صدای تلویزیون HD به سیستم اسپیکر شما است. اگر شما تلویزیونتان را از طریق […]

[…] ارتقا عالی HD […]

[…] نمایش LED با زاویه دید ۱۷۸ درجه، فیلم‌برداری HD، دوربین جلو برای مکالمه تصویری و اتصالات WiFi + 3G از […]

پیام بگذارید