فناوری دالبی ویژن

+HDR10 تنها فرمتی نیست که فکر تصاحب تاج و تخت قصر HDR را در سر می‌پروراند. دالبی ویژن فرمت HDR پیشرفته دیگری است که توسط آزمایشگاه دالبی توسعه داده شده است؛ همان آزمایشگاهی که به فناوری‌های پیشرفته صوتی از جمله دالبی دیجیتال و دالبی اتموس مشهور است. دالبی ویژن شباهت‌های فراوانی با +HDR10 دارد؛ از ابرداده‌های پویا بهره می‌برد، اما روشنایی بالاتر ۱۰ هزار نیت را ارائه می‌کند. علاوه بر این عمق رنگ‌ها ۱۲ بیت است و از ۶۸ میلیارد رنگ پشتیبانی می‌کند.

در حال حاضر، اما این مشخصات کمی بیش از حد پیشرفته هستند. هنوز هیچ تلویزیونی از عمق رنگ ۱۲ بیتی پشتیبانی نمی‌کند و این حد از روشنایی هم تنها به برخی نمونه‌های آزمایشی از تلویزیون‌ها محدود است. اما قطعا در سال‌های آینده شاهد عرضه تلویزیون‌هایی با پشتیبانی از هر دو این موارد خواهیم بود و آن موقع است که دالبی ویژن آماده پذیرش آینده خواهد بود. بر خلاف +HDR10 که تاکنون در زمینه محتوا و دستگاه‌های پشتیبانی کننده محدود ظاهر شده، دالبی ویژن سال‌ها است که ارائه شده و توسط تولیدکنندگان متعددی پشتیبانی می‌شود. اما دلیل اینکه دالبی ویژن کمتر از HDR10 فراگیر شده این است که شرکت‌هایی که قصد تولید محتوا یا سخت افزار مبتنی بر آن را دارند باید هزینه استفاده از مجوز آن را بپردازند.

از سوی دیگر +HDR10 مشابه با فرمت قدیمی‌تر HDR10 منبع باز و بدون نیاز به پرداخت هزینه حق امتیاز است و به همین دلیل انتظار می‌رود در سال‌های آتی، به ویژه در میان تلویزیون‌های اقتصادی به شدت فراگیر شود.

پیام بگذارید